SKU: 9S7-261221-038
Producator: Msi
Credit module tbi bank 3.4.1
182.95 Lei x 24 rate
Descriere
Laptop MSI Gaming Venture 16 AI A1MG-038XRO, 16″ 2K (2048×1280), 120Hz, OLED, Intel® Core™ Ultra 7 155H, 16C (6P + 8E + 2LPE) / 22T, Max Turbo up to 4.8GHz, 24MB, video Intel® Arc™ graphics, RAM DDR5 8GB*2 (5600) MHz, 2 Slots, Max 96GB, SSD 512GB NVMe SSD PCIe Gen4, no ODD, No Card reader, 2x 2W Speaker, HD type (30fps@720p), Gb LAN, WLAN 802.11 ax Wi- Fi 6E, Bluetooth 5.3, Firmware Trusted Platform Module(fTPM) 2.0, Webcam Shutter, Kensington Lock, Porturi: 2x Type-A USB3.2 Gen1; 1x HDMI™ 2.1 (4K @ 60Hz); 1x Type-C (USB3.2 Gen2 / DisplayPort™/ Power Delivery 3.0); 1x Mic-in/Headphone-out Combo Jack, 90W adapter, Baterie 4 cell, 55.2Whr Battery (Whr), Single Backlit Keyboard (White) with Copilot Key, Solid Gray, Greutate 1.9 kg, Dimensiuni 359.3 x 245.25 x 22.15-23.15 mm, Free DOS
SKU: 9S7-261221-038 Categorie:
Specificații
Microsoft-OS
No
NB-HDD-Capacity
no-HDD
NB-Format
Regular
Video
Onboard
HDD-or-SSD
SSD
NB-SSD-Capacity
512GB
RAM
16GB
SSD capacity
512 GB
Number of built-in speakers
2
Combo headphone/mic port
Yes
SSD form factor
M.2
NVMe
Yes
Internal memory
16 GB
Memory clock speed
5600 MHz
Tip placă video
Integrată
Producator placa video
Intel
Greutate
1.6 – 2.0 kg
HDMI
Da
Form factor
Clamshell
Front camera
Front camera HD type
HD
Mobile network connection
No
Numeric keypad
Keyboard backlit
Market positioning
Business
Processor family
Intel Core Ultra 7
Processor manufacturer
Intel
Processor generation
Intel® Core™ Ultra (Series 1)
Processor boost frequency
4.8 GHz
Efficient cores
8
Low Power Efficient-cores
2
Performance-core Max Turbo Frequency
4.8 GHz
Efficient-core Max Turbo Frequency
3.8 GHz
Low Power Efficient-core Base Frequency
700 MHz
Processor cache type
Smart Cache
Neural processor unit (NPU)
Intel AI Boost
Sparsity support
Windows Studio effects support
AI software frameworks supported by NPU
DirectML, ONNX RT, OpenVINO, Windows ML
Internal memory type
DDR5-SDRAM
Memory layout (slots x size)
2 x 8 GB
Total storage capacity
Storage media
SSD
Optical drive type
Total SSDs capacity
Number of SSDs installed
1
SSD interface
PCI Express 4.0
On-board graphics card
Discrete graphics card
Discrete graphics card model
Not available
On-board GPU manufacturer
Speaker power
2 W
Video capturing speed
30 fps
Privacy camera
Privacy type
Privacy shutter
Top Wi-Fi standard
Wi-Fi 6E (802.11ax)
WLAN controller model
Intel Wi-Fi 6E AX211
WLAN controller manufacturer
Ethernet LAN
Ethernet LAN data rates
10,100,1000 Mbit/s
HDMI ports quantity
1
HDMI version
2.1
Cable lock slot
Trusted Platform Module (TPM)
2.0
Keyboard backlit colour
White
Processor cores
16
Processor threads
22
Performance cores
6
Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency
2.5 GHz
Performance-core base frequency
1.4 GHz
Efficient-core base frequency
0.9 GHz
Processor cache
24 MB
Processor base power
28 W
Maximum turbo power
115 W
On-board graphics card model
Intel Arc Graphics
On-board graphics card family
Intel Arc Graphics
Maximum refresh rate
120 Hz
Maximum internal memory
96 GB
Front camera resolution
1280 x 720 pixels
Processor model
155H
Panel type
OLED
Cable lock slot type
Kensington
Operating system installed
FreeDOS
AC adapter power
90 W
Copilot key
Cititor amprente
Nu
NB-CPU
ULTRA 7
NB-Screen-Size
16.x"
Memorie RAM
Conectivitate
Wi-Fi 6e
Conectivitate celulara
Fara
Tastatura iluminata
Da
USB 3.0
USB 3.1
Nu
USB 3.2
Jack Audio
Thunderbolt
DisplayPort
Cititor Card
Producator procesor
Tip procesor
Intel Core Ultra 7
Model procesor
155H
Camera Web
HD
Refresh rate
120 Hz
Sistem de operare
Fara OS
Tip display
OLED
USB 2.0 ports quantity
0
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity
USB Power Delivery (USB PD)
USB Type-C
Destinat pentru
Gaming
Diagonala display
16 – 16.9 inch
Model placa video
Luminozitate
N/A
Rezolutie
2048 x 1280
Copilot+ PC
N/A
Capacitate stocare
512GB NVMe SSD PCIe Gen4
Original brand name
MSI
Battery-Capacity
55.2 Wh
Height (front)
1.93 cm
Height (rear)
2.16 cm
BLUETOOTH
Touchscreen
AC adapter included
Wi-Fi standards
Wi-Fi 6E (802.11ax)
Bluetooth version
5.3
USB Type-C charging port
Weight
1.7 kg
Memory slots
2x SO-DIMM
Ethernet LAN (RJ-45) ports
Product colour
Grey
Number of battery cells
4
Product type
Laptop
HD type
2K
Width
315.6 mm
Colour name
Solid Gray
Display resolution
2048 x 1280 pixels
Depth
235.5 mm
Frecventa Procesor:
4.8 GHz