Laptop Gaming Lenovo Legion 5 15IPH11, cu procesor Intel Core
De ce să alegi LEADtech.ro?
vezi detalii
Stoc furnizor. Pentru mai multe detalii va rugam sa ne contactati
9.088,99 lei 10.134,98 lei
Stoc furnizor. Pentru mai multe detalii va rugam sa ne contactati
Descriere
Laptop Lenovo Gaming Legion 5 15IPH11, 15.3″ WQXGA (2560×1600) OLED 1000nits (peak) / 500nits (typical) Glossy, 100% DCI-P3, 165Hz, G-SYNC®, DisplayHDR™ True Black 1000, Intel® Core Ultra 7 356H, 16C (4P + 8E + 4LPE) / 16T, Max Turbo up to 4.7GHz, 18MB Intel Smart Cache, video NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 8GB GDDR7, Boost Clock 2497MHz, TGP 115W, 572 AI TOPS, RAM 2x 16GB SODIMM DDR5-5600; Two DDR5 SODIMM slots, dual-channel capable; Up to 32GB DDR5-5600 offering, SSD 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0×4 NVMe®, no ODD, No Card reader, Stereo speakers, 2W x2, audio by HARMAN, optimized with Nahimic Audio, 5.0MP + IR with E-shutter, 100/1000M (RJ-45), WLAN Wi-Fi® 7, 802.11be 2×2, Bluetooth 5.4, WWAN Not Supported, No Fingerprint Reader, Porturi: 1x USB-A (USB 5Gbps); 1x USB-A (USB 10Gbps), Always On; 1x USB-A (USB 10Gbps); 1x USB-C® (USB 10Gbps), with USB PD 65-100W and DisplayPort™ 2.1; 1x Thunderbolt™ 4, with USB PD 65-100W and DisplayPort™ 2.1; 1x HDMI® 2.1, up to 8K/60Hz; 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm); 1x Ethernet (RJ-45); 1x Slim tip Power connector, 245W Slim Tip (3-pin), Baterie Integrated 80Wh, 1-Zone RGB Backlit, English, Eclipse Black, Greutate 1.87 kg, Dimensiuni 344 x 244.5 x 18.95-19.95 mm, 2-year, Courier or Carry-in; 3Y Premium Care with Onsite upgrade from 2Y Depot/CCI (CPN), Accesorii None, Free DOS
Specificații
| Microsoft-OS | No |
|---|---|
| NB-HDD-Capacity | no-HDD |
| NB-Format | Regular |
| HDD-or-SSD | SSD |
| NB-SSD-Capacity | 1TB |
| RAM | 32GB |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| SSD capacity | 1 TB |
| M.2 SSD size | 2242 (22 x 42 mm) |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| NVMe | Yes |
| Internal memory | 32 GB |
| Fingerprint reader | No |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Greutate | 1.6 – 2.0 kg |
| Tastatura iluminata | Da |
| USB Type-C | Da |
| USB 3.1 | Nu |
| USB 3.2 | Da |
| HDMI | Da |
| Jack Audio | Da |
| DisplayPort | Da |
| Rezolutie | 2560 x 1600 |
| Thunderbolt | Da |
| Form factor | Clamshell |
| LED backlight | Yes |
| Front camera | Yes |
| Mobile network connection | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| AC adapter input voltage | 100 – 240 V |
| Tip placă video | Dedicată |
| Producator placa video | nVidia |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Efficient cores | 8 |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Speaker power | 2 W |
| Number of microphones | 2 |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Antenna type | 2×2 |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Fast charging | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | 2.0 |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Colour gamut | 100% |
| Processor cores | 16 |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Discrete graphics card | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Performance cores | 4 |
| Luminozitate | 1000 nt |
| Display brightness | 1000 cd/m² |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.7 GHz |
| Processor boost frequency | 4.7 GHz |
| Display surface | Gloss |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 16 GB |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.7 GHz |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Processor cache | 18 MB |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Processor threads | 16 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| Keyboard backlit colour | RGB |
| Panel type | OLED |
| Operating system installed | No |
| Audio Chip | Realtek ALC3287 |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| Keyboard language | English |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Maximum refresh rate | 165 Hz |
| Efficient-core base frequency | 1.5 GHz |
| Conectivitate celulara | Fara |
| Cititor Card | Nu |
| Refresh rate | 165 Hz |
| Conectivitate | Wi-Fi 7 |
| Cititor amprente | Nu |
| Camera Web | Full HD |
| Memorie RAM | 32 GB |
| Sistem de operare | Fara OS |
| NB-CPU | ULTRA 7 |
| NB-Screen-Size | 15.x" |
| Producator procesor | Intel |
| Tip display | OLED |
| Resolution | WQXGA |
| Tip procesor | Intel Core Ultra 7 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Continuous video playback time | 13.5 h |
| WWAN | Not installed |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Speakers manufacturer | Harman Kardon |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Destinat pentru | Gaming |
| Low Power Efficient-cores | 4 |
| Keyboard backlit zone | 1-zone RGB |
| NPU performance up to | 50 TOPs |
| Diagonala display | 15 – 15.9 inch |
| Height (front) | 1.9 cm |
| Height (rear) | 2 cm |
| Capacitate stocare | 1 TB |
| NB-Gaming-VGA | RTX 5060 |
| Copilot+ PC | N/A |
| Discrete graphics memory type | GDDR7 |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Battery-Capacity | 80 Wh |
| AC adapter power | 245 W |
| Built-in microphone | Yes |
| BLUETOOTH | Yes |
| Product colour | Black |
| Touchscreen | No |
| AC adapter included | Yes |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 – 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 – 95% |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth version | 5.4 |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Audio system | Nahimic Audio |
| USB Type-C required charging power (min) | 100 W |
| Compliance certificates | RoHS |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Colour name | Eclipse Black |
| Display diagonal | 38.9 cm (15.3) |
| Weight | 1.87 kg |
| Battery life (max) | 13 h |
| Width | 344 mm |
| Frecventa Procesor: | 4.7 GHz |
| Certified refurbished | No |
| Display back cover material | Aluminium |
| Depth | 244.5 mm |
| Processor generation | Intel® Core™ Ultra (Series 3) |
| Processor base power | 25 W |
| Maximum turbo power | 80 W |
| Model procesor | 356H |
| Processor model | 356H |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.3 GHz |
| Performance-core base frequency | 1.9 GHz |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 1500 MHz |
| GPU performance up to | 40 TOPs |
| Tip memorie RAM | DDR5 |
| Serie placa video | GeForce |
| Tip memorie placa video: | GDDR7 |
| Memorie Placa video: | 8GB |
| Model Placa Video Dedicata | RTX 5060 |
| Model placa video integrata | Intel Graphics |
| Producator | LENOVO |
| Garantie | 36 |
Recenzii
Bazat pe 0 păreri
Numai utilizatorii logati pot publica review-uri.
Nu există recenzii încă.