Laptop Gaming Lenovo Legion 7 16IAX10, cu procesor Intel Core
De ce să alegi LEADtech.ro?
vezi detalii
Stoc furnizor. Pentru mai multe detalii va rugam sa ne contactati
9.997,00 lei 11.301,99 lei
Stoc furnizor. Pentru mai multe detalii va rugam sa ne contactati
Descriere
Laptop Lenovo Gaming Legion 7 16IAX10, 16″ WQXGA (2560×1600) OLED 500nits Glossy, 100% DCI-P3, 240Hz, DisplayHDR™ True Black 1000, Dolby Vision®, G-SYNC®, Low Blue Light, High Gaming Performance, Flicker Free, Intel® Core™ Ultra 7 255HX, 20C (8P + 12E) / 20T, Max Turbo up to 5.2GHz, 30MB, video NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 8GB GDDR7, Boost Clock 2497MHz, TGP 115W, 572 AI TOPS, RAM 2x 16GB SO-DIMM DDR5-5600; Two DDR5 SO-DIMM slots, dual-channel capable; Up to 32GB DDR5-5600 offering, SSD 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0×4 NVMe®, no ODD, SD Card Reader, Stereo speakers, 2W x2, audio by HARMAN, optimized with Nahimic Audio, Smart Amplifier (AMP), 5.0MP + IR with E-shutter, No Onboard Ethernet, WLAN Wi-Fi® 7, 802.11be 2×2, Bluetooth 5.4, Non-WWAN, No Fingerprint Reader, Porturi: 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1); 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On; 1x USB-C® (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with USB PD 65-100W and DisplayPort™ 2.1; 1x USB-C® (Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps), with USB PD 65-100W and DisplayPort™ 2.1; 1x HDMI® 2.1, up to 8K/60Hz; 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm); 1x Card reader; 1x Power connector, 245W Slim Tip (3-pin), Baterie Integrated 84Wh, Per-key RGB Backlit, English, Glacier White, Greutate 2.0 kg, Dimensiuni 361.7 x 263.4 x 15.9-17.9 mm, 2-year, Courier or Carry-in; 3Y Premium Care with Onsite upgrade from 2Y Depot/CCI (CPN), Accesorii None, Free DOS
Specificații
| Microsoft-OS | No |
|---|---|
| NB-HDD-Capacity | no-HDD |
| NB-Format | Regular |
| HDD-or-SSD | SSD |
| NB-SSD-Capacity | 1TB |
| RAM | 32GB |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| SSD capacity | 1 TB |
| M.2 SSD size | 2242 (22 x 42 mm) |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| NVMe | Yes |
| Internal memory | 32 GB |
| Password protection | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Greutate | 1.6 – 2.0 kg |
| Tastatura iluminata | Da |
| USB Type-C | Da |
| USB 3.2 | Da |
| HDMI | Da |
| Jack Audio | Da |
| DisplayPort | Da |
| Rezolutie | 2560 x 1600 |
| Luminozitate | 500 nt |
| Thunderbolt | Da |
| Form factor | Clamshell |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Front camera | Yes |
| Mobile network connection | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| AC adapter input voltage | 100 – 240 V |
| Tip placă video | Dedicată |
| Producator placa video | nVidia |
| USB 3.1 | Da |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Speaker power | 2 W |
| Number of microphones | 2 |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Antenna type | 2×2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Fast charging | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | 2.0 |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Optical | None |
| Microphone | 2x, Array |
| Bundled software | None |
| Operating System | None |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Enabled |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Colour gamut | 100% |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Standard Ports | 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) |
| AI PC Category | AI-Powered Gaming PC |
| Memory | 2x 16GB SO-DIMM DDR5-5600 |
| Max Memory | Up to 32GB DDR5-5600 offering |
| Storage Slot | Two M.2 2280 PCIe® 4.0 x4 slots |
| Special Features | AI Chip: LA3 |
| Other Security | E-shutter |
| Included Upgrade | 3Y Premium Care with Onsite upgrade from 2Y Depot/CCI (CPN) |
| Green Certifications | ErP Lot 3 |
| Display surface | Gloss |
| Processor boost frequency | 5.2 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.2 GHz |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 16 GB |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| Height (rear) | 1.79 cm |
| Processor cache | 30 MB |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Camera | 5.0MP + IR with E-shutter |
| Keyboard | Per-key RGB Backlit, English |
| Case Color | Glacier White |
| Surface Treatment | Anodize Electrophoresis Deposition |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Keyboard backlit colour | RGB |
| Panel type | OLED |
| Contrast ratio (typical) | 100000:1 |
| Operating system installed | No |
| WLAN + Bluetooth | Wi-Fi® 7, 802.11be 2×2 + BT5.4 |
| Touchpad | Buttonless glass surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 75 x 120 mm (2.95 x 4.72 inches) |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| Keyboard language | English |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Market positioning | Gaming |
| Keyboard backlit zone | Per-key RGB |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| Storage | 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0×4 NVMe® |
| Color Calibration | Factory Color Calibration |
| Case Material | Aluminium (Top), Aluminium (Bottom) |
| Ethernet | No Onboard Ethernet |
| Base Warranty | 2-year, Courier or Carry-in |
| Bundled Accessories | None |
| Performance cores | 8 |
| Copilot key | Yes |
| Processor cores | 20 |
| Efficient cores | 12 |
| Processor base power | 55 W |
| Conectivitate celulara | Fara |
| Conectivitate | Wi-Fi 7 |
| Cititor amprente | Nu |
| Camera Web | Full HD |
| Cititor Card | Da |
| Memorie RAM | 32 GB |
| Sistem de operare | Fara OS |
| Refresh rate | 240 Hz |
| NB-CPU | ULTRA 7 |
| Producator procesor | Intel |
| Tip display | OLED |
| NB-Screen-Size | 16.x" |
| Resolution | WQXGA |
| Tip procesor | Intel Core Ultra 7 |
| Pen | Pen Not Supported |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Other Certifications | TÜV Rheinland® Flicker Free |
| WWAN | Not installed |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Efficient-core base frequency | 1.8 GHz |
| Speakers manufacturer | Harman Kardon |
| Processor threads | 20 |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Performance-core base frequency | 2.4 GHz |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| GPU performance up to | 8 TOPs |
| Destinat pentru | Gaming |
| Diagonala display | 16 – 16.9 inch |
| NPU | Integrated Intel® AI Boost, up to 13 TOPS |
| Chipset | Intel® HM870 Chipset |
| Height (front) | 1.59 cm |
| Capacitate stocare | 1 TB |
| NB-Gaming-VGA | RTX 5060 |
| Power Adapter | 245W Slim Tip (3-pin) |
| Graphics | NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 8GB GDDR7, Boost Clock 2497MHz, TGP 115W, 572 AI TOPS |
| Speakers | Stereo speakers, 2W x2, audio by HARMAN, optimized with Nahimic Audio, Smart Amplifier (AMP) |
| Battery | 84Wh |
| Dimensions (WxDxH) | 361.7 x 263.4 x 15.9-17.9 mm (14.24 x 10.37 x 0.63-0.70 inches) |
| Docking | Various docking solutions supported via Thunderbolt™ or USB-C®. For more compatible docking solutions, please visit Docking for Legion 7 16I… |
| Display | 16 WQXGA (2560×1600) OLED 500nits Glossy, 100% DCI-P3, 240Hz, DisplayHDR™ True Black 1000, Dolby Vision®, G-SYNC®, Low Blue Light, High Gaming Performance, Flicker Free |
| Processor | Intel® Core™ Ultra 7 255HX, 20C (8P + 12E) / 20T, Max Turbo up to 5.2GHz, 30MB |
| Copilot+ PC | N/A |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.5 GHz |
| Discrete graphics memory type | GDDR7 |
| Total processor performance up to | 33 TOPs |
| Processor model | 255HX |
| Model procesor | 255HX |
| Maximum turbo power | 160 W |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Motherboard chipset | Intel HM870 |
| AC adapter power | 245 W |
| Storage Support | Up to two drives, 2x M.2 SSD • M.2 2242 SSD up to 1TB each |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR True Black 1000, Dolby Vision |
| Audio Chip | Realtek ALC3306 |
| Built-in microphone | Yes |
| Compatible memory cards | SD |
| BLUETOOTH | Yes |
| Touchscreen | No |
| AC adapter included | Yes |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 – 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 – 95% |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth version | 5.4 |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Audio system | Nahimic Audio |
| Weight | 2 kg |
| Product colour | White |
| Compliance certificates | RoHS |
| Housing material | Aluminium |
| Product type | Laptop |
| Frecventa Procesor: | 5.2 GHz |
| Password protection type | BIOS, HDD, Power on |
| Privacy type | Webcam kill switch |
| Battery-Capacity | 84 Wh |
| Colour name | Glacier White |
| Battery life (max) | 3.98 h |
| Continuous video playback time | 7.18 h |
| Width | 361.7 mm |
| Depth | 263.4 mm |
| Tip memorie RAM | DDR5 |
| Serie placa video | GeForce |
| Tip memorie placa video: | GDDR7 |
| Memorie Placa video: | 8GB |
| Model Placa Video Dedicata | RTX 5060 |
| Model placa video integrata | Intel Graphics |
| Producator | LENOVO |
| Garantie | 36 |
Recenzii
Bazat pe 0 păreri
Numai utilizatorii logati pot publica review-uri.
Nu există recenzii încă.