Laptop SMB Lenovo ThinkBook 16 G8 IAL, cu procesor Intel
De ce să alegi LEADtech.ro?
vezi detalii
În stoc
4.454,99 lei 4.926,99 lei
În stoc
Descriere
Laptop ThinkBook 16 G8 IAL; 16″ WUXGA (1920×1200) IPS 300nits Anti- glare, 45% NTSC, 60Hz; Intel Core™ Ultra 5 225U, 12C (2P + 8E + 2LPE) / 14T, Max Turbo up to 4.8GHz, 12MB Intel® Smart Cache; Video Integrated Intel® Graphics; RAM 1x 16GB SODIMM DDR5-5600; 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0×4 NVMe®, Optical: no ODD; SD Card Reader, Speakers: Stereo speakers, 2W x2, Dolby Audio™, Camera: FHD 1080p + IR Hybrid with Privacy Shutter, LAN: 100/1000M (RJ-45); WLAN Wi-Fi® 6E, 802.11ax 2×2; Bluetooth 5.3, WWAN (3G/4G): WWAN Not Supported, Fingerprint: Touch Style, Match-on- Chip, Integrated in Power Button; Porturi: 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1); 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On; 1x USB-C® (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with USB PD 45-65W and DisplayPort™ 1.4; 1x USB-C® (Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps), with USB PD 45-65W and DisplayPort™ 2.1; 1x HDMI® 2.1, up to 4K/60Hz; 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm); 1x Ethernet (RJ-45); 1x SD card reader; 65W USB-C® (3-pin);Battery Integrated 45Wh, Keyboard: Backlit, English (EU), Color: Arctic Grey;Weight Starting at 1.7 kg (3.75 lbs); Dimensions 356 x 253.5 x 17.5 mm, Warranty: 1-year, Courier or Carry-in; 3Y Courier/Carry-in upgrade from 1Y Courier/Carry-in WHB (CPN), OS: None
Specificații
| Microsoft-OS | No |
|---|---|
| NB-HDD-Capacity | no-HDD |
| NB-Format | Regular |
| Video | Onboard |
| HDD-or-SSD | SSD |
| NB-SSD-Capacity | 512GB |
| RAM | 16GB |
| SSD capacity | 512 GB |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| NVMe | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Tip placă video | Integrată |
| Producator placa video | Intel |
| Greutate | 1.6 – 2.0 kg |
| Tastatura iluminata | Da |
| USB Type-C | Da |
| USB 3.2 | Da |
| HDMI | Da |
| Jack Audio | Da |
| DisplayPort | Da |
| Thunderbolt | Da |
| Form factor | Clamshell |
| LED backlight | Yes |
| Front camera | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Rezolutie | 1920 x 1200 |
| Luminozitate | 300 nt |
| USB 3.1 | Da |
| Panel type | IPS |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor cores | 12 |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Speaker power | 2 W |
| Number of microphones | 2 |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenna type | 2×2 |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Numeric keypad | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| AC adapter power | 65 W |
| Cable lock slot | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | 2.0 |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| Operating system installed | No |
| Audio Chip | Realtek ALC3287 |
| Keyboard language | English |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Refresh rate | 60 Hz |
| Memorie RAM | 16 GB |
| Conectivitate | Wi-Fi 6e |
| Conectivitate celulara | Fara |
| Cititor amprente | Da |
| Camera Web | Full HD |
| Cititor Card | Da |
| Sistem de operare | Fara OS |
| NB-CPU | ULTRA 5 |
| Resolution | WUXGA |
| Tip display | IPS |
| Producator procesor | Intel |
| NB-Screen-Size | 16.x" |
| Tip procesor | Intel Core Ultra 5 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Destinat pentru | SMB |
| Diagonala display | 16 – 16.9 inch |
| Capacitate stocare | 512 GB |
| Copilot+ PC | N/A |
| Battery-Capacity | 45 Wh |
| Model procesor | 225U |
| Processor model | 225U |
| Built-in microphone | Yes |
| Compatible memory cards | SD |
| BLUETOOTH | Yes |
| Touchscreen | No |
| AC adapter included | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Weight | 1.7 kg |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Product colour | Grey |
| Width | 356 mm |
| Product type | Laptop |
| Colour name | Arctic Grey |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Depth | 253.5 mm |
| HD type | WUXGA |
| Height | 17.5 mm |
| Certification | TCO,RoHS |
| Frecventa Procesor: | 4.8 GHz |
| Tip memorie RAM | DDR5 |
| Serie placa video | N/A |
| Tip memorie placa video: | Shared memory |
| Memorie Placa video: | Integrated |
| Model Placa Video Dedicata | N/A |
| Model placa video integrata | Intel Graphics |
| Producator | LENOVO |
| Garantie | 36 |
Recenzii
Bazat pe 0 păreri
Numai utilizatorii logati pot publica review-uri.
Nu există recenzii încă.