Monitor AOC 27" Q27G42XNE, Diagonal (inch): 27, Diagonal (cm): 69,
Descriere
Monitor AOC 27″ Q27G42XNE, Diagonal (inch): 27, Diagonal (cm): 69, Aspect ratio: 16:9, Panel: VA, Resolution: 2560×1440, Refresh Rate: 180Hz, Response time GtG: 1ms, Response time MPRT: 0.5ms, Brightness (max): 300 cd/m², Contrast (static) : 5000:1, Viewing angle: 178/178, Color Gamut Type: DCI-P3, Color Gamut Coverage: 93.1%, Colours: 16.7M, Speakers: 2Wx2, VESA Wallmount: 100×100, Tilt: -3/+21, D-SUB: 0, HDMI: x2, DisplayPort: x1, AUX: x1 3.5mm Audio OUT
Specificații
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Native aspect ratio | 16:9 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| LED backlight | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| Number of speakers | 2 |
| Market positioning | Gaming |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Display technology | LED |
| Headphone out | Yes |
| Timp de răspuns monitor | 1 – 3 ms |
| Rata de aspect | 16:9 |
| Ecran Curbat: | Nu |
| Luminozitate maximă | 250 – 349 cd/m2 |
| Webcam | Nu |
| Montare VESA | Da |
| Portabil | Nu |
| G-Sync | Nu |
| USB Type-C | Nu |
| Thunderbolt | Nu |
| Culoare monitor | Negru |
| Diagonala monitor | 26 – 29 inch |
| Tip panel | VA |
| Boxe integrate | Da |
| DisplayPort | Da |
| Backlight type | W-LED |
| Front bezel colour | Black |
| Detachable stand | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| FreeSync | Nu |
| Power supply type | Internal |
| HDR | Da |
| Rezolutie monitor | 2560 x 1440 |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| HDMI cable length | 1.8 m |
| Refresh rate | 145 – 200 Hz |
| FPS counter | Yes |
| Motion blur reduction | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Flicker-free technology | Yes |
| Depth (without stand) | 51 mm |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Low input lag | Yes |
| Bezel thickness type | Frameless |
| Panel type | Fast VA |
| Number of OSD languages | 19 |
| Dial point | Yes |
| Shadow control | Yes |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Digital vertical frequency | 48 – 180 Hz |
| Tilt angle range | -3 – 21° |
| RMS rated power | 4 W |
| Contrast ratio (typical) | 5000:1 |
| Height (without stand) | 366.3 mm |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 34 kWh |
| Width (with stand) | 613.9 mm |
| Weight (with stand) | 3.7 kg |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| HDMI ports quantity | 2 |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Tilt adjustment | Yes |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width (without stand) | 613.9 mm |
| Built-in USB hub | No |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Response time | 1 ms |
| Maximum refresh rate | 180 Hz |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Frameless design | Yes |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 21 kWh |
| Response time (MPRT) | 0.5 ms |
| sRGB coverage (typical) | 127.8% |
| Adobe RGB coverage | 89.2% |
| Destinat pentru | Gaming |
| Digital horizontal frequency | 30 – 270 kHz |
| Depth (with stand) | 197.6 mm |
| Pixel density | 108.7 ppi |
| DCI-P3 coverage | 93.1% |
| Height (with stand) | 449.6 mm |
| Weight (without stand) | 3.31 kg |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Touchscreen | No |
| Display diagonal | 68.6 cm (27) |
| Product colour | Black, Red |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| LED indicators | Yes |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Package depth | 126 mm |
| Doesn't contain | Mercury, PVC/BFR |
| Height adjustment | No |
| Package width | 690 mm |
| Brand specific technologies | Crosshair |
| Package height | 454 mm |
| Package weight | 5.96 kg |
| Display diagonal (metric) | 68.58 cm |
| Power consumption (typical) | 2.7 W |
| Certification | WEEE,REACH compliant,RoHs compliant |
| Cables included | AC, HDMI, DisplayPort |
| AMD FreeSync refresh rate range | 48 – 310 Hz |