SKU: BX80768265F
Producator: Intel
Credit module tbi bank 3.4.1
380.42 Lei x 4 rate
Descriere
Intel Core Ultra 7 265F. Processor family: Intel Core Ultra 7, Processor socket: LGA 1851 (Socket V1), Package type: Box. Neural processor unit (NPU): Intel AI Boost, AI software frameworks supported by NPU: DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN, Total processor performance up to: 25 TOPs. Memory channels: Dual-channel, Maximum internal memory supported by processor: 192 GB, Memory types supported by processor: DDR5-SDRAM. Market segment: Desktop, Use conditions: PC/Client/Tablet, PCI Express slots version: 4.0, 5.0. Intel® Turbo Boost Max Technology 3.0 frequency: 5.3 GHz
SKU: BX80768265F Categorie:
Specificații
Cooler
Nu
Intel® Thunderbolt 4
Yes
On-board graphics card model
Not available
Memory channels
Dual-channel
Processor family
Intel Core Ultra 7
Processor manufacturer
Intel
Processor cache type
Smart Cache
Neural processor unit (NPU)
Intel AI Boost
Sparsity support
Yes
Windows Studio effects support
Discrete graphics card
No
Discrete graphics card model
Not available
Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT)
Embedded options available
No
Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d)
Execute Disable Bit
Intel Trusted Execution Technology
Processor cache
30 MB
Idle States
Performance-core boost frequency
5.2 GHz
Processor operating modes
64-bit
Enhanced Intel SpeedStep Technology
Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI)
Intel® Secure Key
Intel® OS Guard
Intel 64
Thermal Monitoring Technologies
Performance cores
8
Processor cores
20
Efficient cores
12
Processor boost frequency
5.3 GHz
Supported instruction sets
AVX 2.0, SSE4.1, SSE4.2
Intel® Turbo Boost Technology
2.0
Processor base power
65 W
Efficient-core base frequency
1.8 GHz
Processor threads
On-board graphics card
Maximum internal memory
192 GB
Processor socket
LGA 1851 (Socket V1)
Maximum internal memory supported by processor
192 GB
Socket
1851
Numar Nuclee
Numar Thread-uri
Placa video Integrata
Nu
Frecventa
2.4 GHz
Tip Memorie
DDR 5
Memorie maxima
Market segment
Desktop
Maximum number of DMI lanes
8
Use conditions
PC/Client/Tablet
Scalability
1S
Direct Media Interface (DMI) Revision
4.0
Intel® Speed Shift Technology
Intel® Control-flow Enforcement Technology (CET)
Intel® Thread Director
Intel® Boot Guard
Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) on CPU
Intel® Volume Management Device (VMD)
Mode-based Execute Control (MBE)
Intel® Standard Manageability (ISM)
Status
Launched
PCI Express slots version
Intel Turbo Boost Max Technology 3.0
5.3 GHz
Memory types supported by processor
DDR5-SDRAM
Performance-core base frequency
2.4 GHz
Familie CPU
Core Ultra 7
Serie CPU
Intel Core Ultra
Processor generation
Intel Core Ultra (Series 2)
Efficient-core boost frequency
4.6 GHz
Processor codename
Arrow Lake
AI software frameworks supported by NPU
DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN
NPU performance up to
13 TOPs
Memory clock speeds supported by processor
6400 MHz
Maximum number of PCI Express lanes
24
Maximum operating temperature
105 °C
Total processor performance up to
25 TOPs
L2 cache
36864 KB
Maximum turbo power
182 W
Package type
Box
Launch date
Q1'25
Processor model
265F
Processor ARK ID
241064
Model procesor
265F