SKU: BX8071513100F
Producator: Intel
Disponibilitate:
Stoc epuizat
Stoc epuizat
Descriere
Procesor Intel Core i3-13100F 3.4GHz , Socket 1700, Box, 4 core, 8 nuclee
SKU: BX8071513100F Categorie:
Specificații
Cooler
Nu
On-board graphics card model
Not available
Memory channels
Dual-channel
Processor manufacturer
Intel
Processor cache
12 MB
Processor cache type
Smart Cache
Discrete graphics card
No
Discrete graphics card model
Not available
Bus type
DMI4
Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT)
Yes
CPU configuration (max)
1
Embedded options available
No
Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d)
Yes
Performance cores
4
Processor family
Intel® Core™ i3
Processor generation
Intel Core i3-13xxx
Processor boost frequency
4.5 GHz
Performance-core boost frequency
4.5 GHz
Execute Disable Bit
Non-ECC
Processor threads
8
Processor cores
4
Idle States
Processor operating modes
64-bit
Tjunction
100 °C
Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology)
Enhanced Intel SpeedStep Technology
Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI)
Intel® Secure Key
Intel® OS Guard
Intel 64
Thermal Monitoring Technologies
Supported instruction sets
SSE4.1, SSE4.2, AVX 2.0
Intel® Turbo Boost Technology
2.0
On-board graphics card
Performance-core base frequency
3.4 GHz
Maximum internal memory
192 GB
Maximum turbo power
89 W
Efficient cores
0
Processor socket
LGA 1700
Maximum internal memory supported by processor
192 GB
Socket
1700
Numar Nuclee
8
Numar Thread-uri
Placa video Integrata
Nu
Frecventa
3.4 GHz
Tip Memorie
DDR 5
Memorie maxima
Box
Market segment
Desktop
Cooler included
Maximum number of DMI lanes
Processor codename
Raptor Lake
Memory types supported by processor
DDR4-SDRAM, DDR5-SDRAM
Use conditions
PC/Client/Tablet
Maximum number of PCI Express lanes
20
PCI Express slots version
PCI Express configurations
Scalability
1S
Direct Media Interface (DMI) Revision
4.0
Export Control Classification Number (ECCN)
5A992C
Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS)
740.17B1
Intel® Speed Shift Technology
Intel® Gaussian & Neural Accelerator (Intel® GNA) 3.0
Intel® Control-flow Enforcement Technology (CET)
Intel® Boot Guard
Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) on CPU
Intel® Volume Management Device (VMD)
Mode-based Execute Control (MBE)
Intel® Standard Manageability (ISM)
Processor package size
45 x 37.5 mm
Launch date
Q1'23
Status
Launched
Memory bandwidth supported by processor (max)
76.8 GB/s
Memory bandwidth (max)
76.8 GB/s
Processor base power
58 W
L2 cache
5120 KB
Intel® Thread Director
Intel Turbo Boost Max Technology 3.0
Processor model
i3-13100F
Processor ARK ID
Familie CPU
Core i3
Serie CPU
Core i3 13th gen
Harmonized System (HS) code
Package type
Retail box
Model procesor
13100F